14 MINUT. HISTORIA LEGENDARNEGO BIEGACZA I TRENERA - Alberto Salazar, John Brant
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

local_shipping DARMOWA dostawa przy zamówieniu ponad 350 zł więcej...

Reklama

14 MINUT. HISTORIA LEGENDARNEGO BIEGACZA I TRENERA - Alberto Salazar, John Brant

Kilkakrotny rekordzista świata w biegach długodystansowych o mały włos nie przegrał w wyścigu, którego nigdy nie brał pod uwagę ‒ wyścigu życia z czasem. W 2007 roku serce Alberta Salazara zatrzymało się na czternaście minut.

34,90 zł (brutto) (34,90 zł szt.) 33,24 zł (netto)
Brutto

Reklama 01

Reklama w sklepie

Londyn, 2012 rok. Mo Farah zdobywa na olimpiadzie złoto na pięć i dziesięć tysięcy metrów, Galen Rupp – srebro na dystansie dziesięciu tysięcy metrów. Ci dwaj rywale mają jednego trenera: jest nim Alberto Salazar.

Salazar snuje urzekającą, pełną ciekawych szczegółów opowieść o nieśmiałym, chudym Kubańczyku z przedmieść Bostonu, który zostaje najlepszym maratończykiem swoich czasów. Po raz pierwszy szczerze opowiada o burzliwych relacjach z ojcem, towarzyszem broni Fidela Castro, który rozczarowany nowym porządkiem uciekł z ojczyzny. Opisuje swe pierwsze kroki na bieżni, gdy jako licealista trenował w barwach legendarnego Greater Boston Track Club. Pisze o swojej niezdrowej obsesji na punkcie treningu, poszerzaniu granic bólu, dramatycznych zwycięstwach w Nowym Jorku, Bostonie i Republice Południowej Afryki, współpracy ze swoimi podopiecznymi Mo Farah i Galenem Ruppem, i wreszcie o tym, jak przeżycie własnej śmierci nauczyło go żyć.

Kilkakrotny rekordzista świata w biegach długodystansowych o mały włos nie przegrał w wyścigu, którego nigdy nie brał pod uwagę ‒ wyścigu życia z czasem. W 2007 roku serce Alberta Salazara zatrzymało się na czternaście minut. Powrócił z "tamtej strony" bez szwanku ‒ dziesięć dni później dalej trenował swoich podopiecznych i przygotowywał ich do spektakularnych zwycięstw.

14 minut to historia człowieka przepełnionego obsesją biegania. Autor szczerze opowiada o własnych sukcesach, a także o błędach, których zrozumienie pozwoliło mu doprowadzić do zwycięstwa takich zawodników, jak Mo Farah czy Galen Rupp. Bohaterów, których w książce poznajemy jako dobrze zapowiadających się biegaczy, teraz świat darzy ogromnym szacunkiem za ich osiągnięcia. Warto wiedzieć, skąd przyszli i kto stoi za zwycięstwami najszybszych ludzi na świecie.

W tej chwili to Salazar jest jedynym człowiekiem, którego naprawdę boją się Kenijczycy i ich menedżerowie.

Krzysztof Dołęgowski

Akcja Polska Biega (www.polskabiega.pl)

Alberto Salazar to biegowy szarlatan. Jak bowiem inaczej określić faceta, który jako żółtodziób rzuca sobie wyzwanie bycia najlepszym maratończykiem na świecie? Salazar realizuje marzenia milionów. Bije rekord świata. Trzy razy z rzędu wygrywa maraton w Nowym Jorku, a żeby urwać kilka cennych sekund podczas maratonu w Bostonie, na ostatnim odcinku decyduje się nie przyjmować żadnych płynów...

Wszystkie sukcesy podpiera katorżniczą pracą, ale często stąpa po kruchym lodzie i już w młodym wieku ociera się o śmierć. Po latach, będąc trenerem i aplikując swoim podopiecznym zupełnie inne metody szkoleniowe − tym razem opracowane naukowo − umiera naprawdę. Tak! Na czternaście minut jego serce przestaje pracować, brakuje pulsu, a przecież – zdaniem lekarzy – już po pięciu minutach bez oddechu i tlenu dochodzi w mózgu do nieodwracalnych zmian. Salazar tymczasem błyskawicznie − po dziesięciu dniach! − znów prowadzi zajęcia swojej grupy biegowej.

Młodym biegaczem, dzwoniącym tamtego pamiętnego dnia po ratunek dla swojego trenera, był Galen Rupp, który jako pierwszy biały lekkoatleta po ćwierćwieczu, podczas igrzysk olimpijskich w Londynie wdarł się na podium biegu na dziesięć tysięcy metrów. Zwycięzcą został Brytyjczyk Mo Farah, również podopieczny Alberta Salazara.

I już choćby to wystarczy, by szczerze zarekomendować tę książkę.

Paweł Januszewski i Krzysztof Łoniewski

PR III Polskiego Radia

Ta książka jest trochę jak bieg górski. Alberto, ambitny do bólu dzieciak, a potem młody człowiek, trenuje mocniej, niż się da, i biega lepiej, niż można – aż do trzech zwycięstw w maratonie w Nowym Jorku. Kiedy ma 25 lat, nie wie jeszcze, że za szybko wspiął się na szczyt. I że trudniejsze będzie szukanie bezpiecznej drogi, by z niego zejść.

W tej powrotnej  drodze Alberta Salazara dotknie depresja długodystansowca, on sam odbędzie pielgrzymki do Medziugorie, wreszcie – zafascynuje go ultramaraton w Afryce. Pojawią się też podopieczni Salazara trenera, i to tacy, których oglądamy teraz zwyciężających na mityngach i igrzyskach olimpijskich. A w tle tych wydarzeń − nieunikniona refleksja: czy warto wbiegać na szczyt za wszelką cenę? Czy warto ból traktować nie jak ostrzeżenie, a jak wyzwanie?

Będzie wreszcie tytułowe czternaście minut. I nie chodzi tu o granicę, którą łamał Salazar w biegu na pięć tysięcy metrów, kiedy ustanawiał rekord Ameryki. Chodzi o granicę życia i śmierci.

Książka, o której można pomyśleć podczas treningu.

Wojciech Staszewski

Newsweek”, Kancelaria Sportowa Staszewscy

Wybitny sportowiec rzadko kiedy zostaje równie wybitnym trenerem.  Salazar osiągnął jedno i drugie, stając się legendą naszych czasów − człowiekiem, który wygrał ze śmiercią...

Mateusz Jasiński

współzałożyciel portalu TreningBiegacza.pl,

Facebook.com/MateuszJasinskiBieganie

Alberto Salazar, Amerykanin z rodziny kubańskich uciekinierów, zwycięzca wielu biegów i wielokrotny rekordzista na różnych dystansach, na początku lat osiemdziesiątych XX wieku został ochrzczony przez dziennikarzy Maratończykiem Ery Kosmicznej.

Był moim idolem. Trzy zwycięstwa w maratonach w Nowym Jorku i fantastyczny, wygrany pojedynek w maratonie bostońskim zrobiły na mnie, początkującym wtedy maratończyku, ogromne wrażenie. To jego sukcesy motywowały mnie do mądrzejszej pracy na treningach. Później − ja się poprawiałem, a on się pogubił. Dopiero z tej książki dowiedziałem się, co było tego przyczyną.

Zwycięstwa sportowe i sukcesy trenerskie Alberta Salazara to jednak nie wszystko. W 2007 roku ponownie został rekordzistą świata, tym razem w takiej konkurencji, w której z pewnością nie chcielibyście z nim rywalizować.Zachęcam gorąco do tej niezwykle wciągającej i pouczającej lektury.

Jerzy Skarżyński

maratończyk, reprezentant Polski (rekord życiowy 2:11:42 uzyskany w roku 1986), trener, autor poradników dla biegaczy, m.in. Biegiem przez życie oraz Maraton i ultramaratony

9788375792799
Nowy produkt
2019-12-17
9788375792799
Autor
Alberto Salazar, John Brant
Wydanie
11 września 2013
Liczba stron
232
Returns Policy

You may return most new, unopened items within 30 days of delivery for a full refund. We'll also pay the return shipping costs if the return is a result of our error (you received an incorrect or defective item, etc.).

You should expect to receive your refund within four weeks of giving your package to the return shipper, however, in many cases you will receive a refund more quickly. This time period includes the transit time for us to receive your return from the shipper (5 to 10 business days), the time it takes us to process your return once we receive it (3 to 5 business days), and the time it takes your bank to process our refund request (5 to 10 business days).

If you need to return an item, simply login to your account, view the order using the 'Complete Orders' link under the My Account menu and click the Return Item(s) button. We'll notify you via e-mail of your refund once we've received and processed the returned item.

Shipping

We can ship to virtually any address in the world. Note that there are restrictions on some products, and some products cannot be shipped to international destinations.

When you place an order, we will estimate shipping and delivery dates for you based on the availability of your items and the shipping options you choose. Depending on the shipping provider you choose, shipping date estimates may appear on the shipping quotes page.

Please also note that the shipping rates for many items we sell are weight-based. The weight of any such item can be found on its detail page. To reflect the policies of the shipping companies we use, all weights will be rounded up to the next full pound.

chat Komentarze (0)