Atlas Marokański - Alan Palmer
Opis
Atlas Marokański - Alan Palmer
Wybór najpiękniejszych tras trekkingowych w marokańskiej części Atlasu, obejmuje Tubkal, Sirwę, Srhro i Ighil Makun. W książce znajdziemy dokładne opisy każdej wędrówki i mapki, a także informacje krajoznawcze na temat odwiedzanych rejonów. Zawiera również niezbędne informacje praktyczne oraz rozmówki – berberyjskie, arabskie i francuskie. Zapewnią one sprawniejsze poruszanie się po opisywanym terenie.
Maroko to fascynujący świat skrajności. Jest tylko kilka miejsc na Ziemi, gdzie można z taką swobodą przemieścić się z pełnych komfortu egzotycznych miast rodem z „Baśni z tysiąca i jednej nocy” w odległe dzikie tereny obfitujące w kontrasty: posępne góry, zielone doliny i surowe pustynie. W górach napotkamy też gościnnych ludzi i położone na uboczu malownicze osady.
Atlas Marokański to niezwykle piękne pasmo górskie, interesujące pod względem etnograficznym, a mimo to wciąż rzadko odwiedzane, co moim zdaniem czyni je dużo ciekawszą propozycją niż góry Europy. Ogromna gościnność Berberów, bogactwo kulturowe Afryki Północnej oraz olśniewający i pełen uroku Marrakesz i inne marokańskie miasta przyciągają coraz większe rzesze amatorów wypraw trekkingowych. Odkrywają oni to wielkie pasmo górskie uważane przez starożytnych Greków za dom boga Atlasa.
Dlaczego właśnie Maroko? Z jednej strony łatwo i szybko można się do niego dostać z Europy, z drugiej zaś Maroko zaprasza nas do fantastycznego, często nawet surrealistycznego świata, który pod wieloma względami bardzo różni się od znanego nam na co dzień. Jak zostało mi to objaśnione wiele lat wcześniej, Maroko przewyższa wszelkie inne cele podróży, ponieważ zwyczajnie jest to le pays lointain le plus proche (najbliższy z dalekich krajów).
Niniejszy przewodnik został napisany zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących wędrowców. Opisane trasy są wymagające, ale przystępne. Zaprawieni w wysokogórskich wyprawach mogą pokonywać trasy szybciej, niż sugeruje opis. Jednakże książka została napisana w taki sposób, by czytelnicy mogli dopasować tempo ich pokonywania do własnych możliwości.
Przewodnik zawiera również szczegółowe informacje na temat Marrakeszu, którego odkrywanie jest fascynującą przygodą, jak i opisy innych znanych miast oraz baz wypadowych. Można też znaleźć szereg praktycznych rad na temat tego, jak zaplanować, zorganizować i cieszyć się wędrówką po górach Atlas – począwszy od ekwipunku, skończywszy na rozmówkach francuskich, arabskich i berberyjskich. Są fragmenty opisujące faunę Atlasu, miniprzewodnik ornitologiczny i rozdział dotyczący turystyki jak najmniej szkodzącej środowisku.
W przewodniku mógł się znaleźć opis tylko części szlaków dostępnych w Atlasie, łańcuchu górskim rozciągającym się na przestrzeni niemalże 2000 km od Maroka przez Algierię po Tunezję. Jednakże uwzględniony zestaw tras stanowi reprezentatywny wybór, a każda z nich jest pod jakimś względem wyjątkowa, co tłumaczy umieszczenie ich w tej książce: Dżabal Tubkal jest najwyższy, Ighil Makun przedstawia klasyczne piękno, Dżabal Sirwa jest odległy i wymagający, Dżabal Saghru zaś jest najbardziej zadziwiającą i imponującą częścią Atlasu.
[Niniejszy fragment pochodzi ze wstępu do przewodnika]
SPIS TREŚCI
Wprowadzenie PLANOWANIE WYPRAWY W grupie czy indywidualnie? Dojazd do Maroka Wiza i dokumenty Budżet i koszty Kiedy jechać? Propozycje tras Co zabrać? Bezpieczeństwo w górach Zdrowie MAROKO Informacje o Maroku i Atlasie Fauna i flora Informacje przydatne dla turystów TURYSTYKA ODPOWIEDZIALNA
|
MARRAKESZ WARZAZAT OPISY TRAS I MAPY Korzystanie z przewodnika Dżabal Tubkal i okolice Ighil Makun i okolice Dżabal Sirwa i okolice Dżabal Saghru i okolice Załącznik A: Język arabski, francuski, berberyjski Załącznik B: Słowniczek Załącznik C: Zdrowie |
Dane techniczne
Autor | Alan Palmer |
Data wydania | 2014, wyd. I |
Oprawa | Miękka |
Format | 120 x 168 x 25 mm |
Liczba stron | 383 |